آخرین اخبار

فرماندار ویژه میانه: بخش اعظمی از تولید ثروت و درآمد برعهده کشاورزان است

 
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه گفت: بخش اعظمی از تولید ثروت و درآمد در کشور و شهرستان میانه بر عهده کشاورزان است.
حمید شکری در جلسه شورای مدیران جهاد کشاورزی استان در شهرستان میانه با تبریک انتخاب مهری رییس سازمان جهاد کشاورزی استان بعنوان مدیر نمونه کشوری در سال گذشته افزود: این امر نشان از تلاش و زحمات شبانه روزی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در جهت رونق بخشی به بخش کشاورزی استان است.
وی در ادامه با اشاره به جایگاه کشاورزی در اشتغال و درآمدزایی برای مردم افزود: در شهرستان میانه 200 هزار نفر جمعیت داریم که از این میزان 50 هزار نفر شاغل در بخش کشاورزی هستند و باید گفت: نه تنها در شهرستان میانه بلکه در اکثر استانها شاهد افزایش شاغلین در حوزه کشاورزی هستیم که در بحث درآمد نیز شاهد افزایش در این حوزه هستیم.
شکری با بیان اینکه در شهرستان میانه کاشت برنج در4 هزار و 200 هکتار سبب درآمدزایی 1000 میلیارد ریالی، برداشت 156 هزار تن سیب با درآمدزایی 3 هزار و 500 میلیارد ریالی و  کاشت گندم در سطح 69 هزار و 700 هکتار سبب درآمدزایی 600 الی 700 میلیارد ریالی است گفت: دو سوم درآمدهای شهرستان از بخش کشاورزی است.
وی به عقب ماندگی بخش کشاورزی از نظر راندمان نسبت به کشاورزی در دنیا گفت: صنایع تبدیلی و تکمیلی از ضرورتهایی که می تواند به افزایش بهره وری بیشتر و افزایش راندمان کمک کند.
فرماندار میانه به  ضعف تغییر فرهنگ در مردم در یکپارچه سازی اراضی، استفاده از سموم و کودهای شیمیایی و الگوی کشت اشاره کرده گفت: باید با فرهنگ سازی و ترویج به تغییر فرهنگ مردم کمک کرد.
وی از مشارکت خوب مردم در آبیاری تحت فشار خبر داده گفت: 12 روستا با 12 تعاونی در انجام 2 هزار هکتار از اراضی پایاب سد آیدوغموش مشارکت نموده اند  که 700 هکتار نیز به آن اضافه شده که  در شهرستان و در مجموع 4 هزار و 700 هکتار به اجرا رسیده و در سال جاری نیز 2 هزار هکتار به اجرا می رسد.
شکری از تشکیل ستاد تسهیل در سرمایه گذاری شهرستان خبر داده افزود: استعلامات بین ادارات، امور اداری و واگذاری زمین به سرمایه گذاران زمانبر است که در این خصوص انتظار داریم تا با تفویض اختیار این مسائل در شهرستان رفع شود.
وی همچنین گفت: در خصوص ایجاد صنایع تبدیلی نیاز به تغییر کاربری نیست اما این امر اعمال نمی شود که امیدواریم با تعریف راهکارهایی از مشکلات حوزه کشاورزی کاسته شود.           

You have no rights to post comments