آخرین اخبار

فرماندار ویژه میانه بر لزوم ورود کارگزاران دولت بعنوان اولین افراد در حوزه حقوق شهروندی مطرح شده از سوی رییس جمهورتاکید کرد


معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه با بیان اینکه بعد از رونمایی از منشور حقوق شهروندی در آذر 95 از سوی رییس جمهور با 22 فصل و 120 ماده، طی بخشنامه‌ای به همه دستگاه‌ها، وظایف مشترک و اختصاصی هر دستگاه به شرح موارد مندرج در منشور به آنها ابلاغ شد افزود: بر همین اساس ورود کارگزاران دولت بعنوان اولین افراد برای قدم گذاشتن در حوزه حقوق شهروندی ضرورت می یابد.
 حمید شکری درجلسه شورای اداری شهرستان با محوریت حقوق شهروندی گفت : به موجب این بخشنامه، همه دستگاه‌ها موظف شدند گزارشی از تدابیر اجرایی، اداری و آموزشی در خصوص منشور حقوق شهروندی در دستگاه خود را ارائه دهند.
وی به برگزاری اجلاس ملی گزارش حقوق شهروندی با حضور رییس جمهور در 28 آذر سال جاری اشاره کرده افزود: برگزاری این همایش نشان از اهمیت موضوع و توجه دولت به حقوق شهروندی دارد.
فرماندار میانه به تاریخچه حقوق شهروندی در ایران و کشورهای اروپایی اشاره کرده افزود: حقوق شهروندی در ایران به 100 سال پیش و در کشورهای اروپایی به 700 سال پیش بر می گردد اما تجربه 40 ساله جمهوری اسلامی که بر رعایت حق الناس به عنوان یکی از اصول اساسی آموزه های دین مبین اسلام تاکید دارد به نوعی توجه به حقوق شهروندی به شمار می رود .
شکری تدوین و تعیین قانون برای مشخص نمودن حیطه وظایف قوای سه گانه و مشخص نمودن چارچوب آزادی مردم را از الزامات در جوامع برشمرده گفت: اگر قانون رعایت شود حقوق شهروندی نیز رعایت می شود.
وی اضافه کرد: با توجه به مبانی دینی و فرمایشات امام راحل و همچنین تاکیدات مداوم رهبر معظم انقلاب در خصوص توجه به حقوق مردم، جای حقوق شهروندی در نظام مقدس جمهوری اسلامی خالی بود که با ابلاغ منشور حقوق شهروندی از سوی دکتر حسن روحانی این مهم می تواند مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
فرماندار میانه با بیان اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز بر رعایت حقوق مردم تاکید دارد افزود: شان دولت، مسئولان و کارگزاران دولت در خدمتگزاری به مردم و رعایت حقوق شهروندی است  و تکریم ارباب رجوع یکی از شاخصه های مهم آن است که باید از سوی مسئولین و کارگزاران دولت مورد توجه ویژه قرار گیرد.

امام جمعه میانه نیز در این جلسه بوروکراسی اداری و در دسترس نبودن مسئولین رده های بالا، قوانین دست و پاگیر و عدم وجدان کاری را از دلایل بی توجهی به حقوق شهروندی و برآورده نشدن حقوق مسلم آنها عنوان نمود.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالله محمدی با بیان اینکه رعایت حقوق شهروندی از تاکیدات مهم دین مبین اسلام، پیامبر (ص) و امیرالمومنین (ع) است گفت: اگر حقوق کارکنان دولت از سوی مدیران و مسئولین ارشد رعایت شود آنها دلگرم شده و در حل مشکلات مردم و ادای حقوق آنها از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.
وی اضافه کرد: کسی که وجدان داشته باشد از خدا ترسیده و به مردم و مسائل و مشکلات آنها بی توجه نخواهد بود.
امام جمعه میانه با اشاره به اینکه قوانین باید گره گشای مشکلات مردم باشد بر تعدیل و یا حذف برخی قوانین مانع بر سر راه حل مشکلات تاکید کرده گفت: هر کس در کار مردم گره بیانزاد خداوند گره ای بزرگ در زندگی او انداخته و هر کس گره از کار مردم بگشاید خداوند نیز گره از مشکلات او خواهد گشود زیرا رضایت خدا در رضایت مردم از کسانی است که در جایگاه خدمت به آنها قرار دارند.
 

You have no rights to post comments