آخرین اخبار

فرماندار ویژه میانه: استقلال غذایی یکی از محورهای اصلی استقلال کشور/ روستائیان و عشایر سنگربانان اصلی استقلال غذایی

 
 
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه با اشاره به جایگاه عشایر و روستائیان در سنگر تولید از جمله تولید مواد غذایی گفت: یکی از محورهای اصلی استقلال در کشور استقلال امنیت غذایی است و روستائیان و عشایر سنگربانان اصلی این استقلال غذایی هستند.
محمدرضا مشایخی در جلسه دیدار سران عشایر با وی اضافه کرد: عشایر در حوزه دامداری و تولیدات دامی از جمله شیر و گوشت نقش بسزایی داشته و دارند.
وی با اشاره به اینکه امام راحل به حق عنوان ذخایر انقلاب را به عشایر داده اند، افزود: با توجه به تغییرات و پیشرفت هایی که در انقلاب اسلامی ایران در حوزه های مختلف از جمله در جامعه شهری، روستایی و عشایری ایجاد نموده و دشمن نیز مدام بر سر راه این پیشرفتها با تهدیدها، تحریم ها و انواع هجمه ها مانع ایجاد کرده اما خوشبختانه مردم بویژه عشایر زحمتکش و همیشه در صحنه نظام در پای این انقلاب و نظام مانده و ایستادگی نموده اند تا سنگر تولید در جامعه خالی نماند.
فرماندار میانه همچنین با اشاره به ارائه خدمات مختلف به جامعه عشایر در شهرستان میانه از سوی دولت برای پایداری عشایر از جمله احداث راه، تامین آب، ارائه خدمات دامپزشکی، رسیدگی به مراتع و غیره گفت: تثبیت جمعیت روستایی و عشایری در سکونتگاههای قشلاقی از برنامه های دولت است.
وی با بیان ملموس بودن سختی های عشایر گفت: برای تامین امکان رفاه و تسهیل امور این قشر از جامعه خدمات قانونی دولتی و دیگر خدمات لازم ارائه خواهد شد که تامین امکانات زیرساختی و اولیه در قشلاق ها در حال انجام بوده و باید با توجه به محدود بودن مراتع به سمت حفاظت و تقویت مراتع حرکت کرده و در قشلاقات در جهت تقویت و اسکان قدم برداریم.
مشایخی در ادامه افزود: برای 3 قشلاق شهرستان و دیگر قشلاق هایی که امکان لازم را داشته باشد استفاده از آب کشاورزی انجام خواهد شد همچنین امکان اسکان عشایر را با ارائه تسهیلات بهسازی و نوسازی مساکن روستایی و اجرای طرح هادی در روستاها فراهم خواهیم نمود.
رییس امور عشایر میانه نیز در این دیدار گفت: در 4 قشلاق طی دو سال اخیر گازرسانی، تامین آب شرب و گازرسانی را شاهد بودیم، همچنین15 میلیارد ریال اعتبار عشایر و تشکلهای عشایری در قالب تسهیلات قرض الحسنه 4 درصدی به خریداران نهاده پرداخت شده و در حدود 4 الی 5 هزار تن انواع نهاده در بین عشایر توزیع شده است.
علی آبادی با بیان اینکه تکلیف سازمانی ما تبدیل نگهداری دام گوسفند به گاو بنا بر محدود بودن ظرفیت مراتع است، نیاز به منابع آب و خاک برای جوانان عشایری در خصوص اشتغالزایی برای آنان، رفع مشکل اعطای مجوز فعالیت در برخی مکانها که دارای آب و خاک لازم است و تحقق آبرسانی به مراتع از سد آیدوغموش که می تواند علاوه بر گسترش کشت محصولات آبی به کشت های کم آب و دارویی نیز با کمک جهاد عشایر کمک نماید را از جمله نیازها و درخواستهای عشایر شهرستان عنوان نمود.
در پایان جلسه، عشایر شهرستان میانه کلاهی دستبافت را بعنوان هدیه عشایری به فرماندار ویژه شهرستان اهداء نمودند. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

You have no rights to post comments