آخرین اخبار

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدراستان: استان آذربایجان شرقی با کاهش اعتیاد در 5 سال اخیر در رتبه 28 کشوری قرار دارد

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر در استان آذربایجان شرقی با کاهش اعتیاد در استان از 91/1 درصد در سال 90 به 28/1 درصد در سال جاری گفت: استان ما در رتبه 28 کشوری قرار دارد در صورتیکه در سال 90 رتبه 21 کشوری را داشت.
سردار نصرتی در همایش شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان میانه از دو برابر شدن اعتیاد در سال جاری نسبت به سال 90 برابر آمار شیوع شناسی در کشور خبر داده گفت: دشمن برای رسیدن به اهداف خود محدودیت نداشته و از هر ابزاری از کم هزینه ترین تا پرهزینه ترین آنها استفاده می کند که در حال حاضر فضای سایبری و مجازی را مهمترین عرصه رویارویی و جنگ خود قرار داده است.
وی اضافه کرد: دشمن با اراده جدی به دنبال بی هویت کردن، بی ایمان کردن و بی اخلاق کردن ملت ما از جمله جوانان که مهمترین سرمایه اجتماعی نظام به شمار می روند بوده و هست.
سردار نصرتی با بیان اینکه خانواده ها در خانه های خود  و بخش قابل توجهی از جامعه متاثر از تبلیغات بسیار شیطانی و اغواگرانه فضای مجازی هستند که در این فضاها حتی شیوه تولید مواد مخدر آموزش داده می شود.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان ر ادامه با بیان اینکه اصلی ترین دغدغه و نگرانی مردم  آلوده شدن دانش آموزان و دانشجویان جامعه به مواد مخدر است افزود: فرهنگ سازی، آموزش و آگاهی بخشی به جامعه از جمله قشر نوجوان و جامعه باید به شیوه های خلاقانه و نوآورانه انجام شود .
وی یکی از دلایل ورود به عرصه مواد مخدر را عدم مهارت در نه گفتن قشر نوجوان  و جوان جامعه به برخی از خواهشها و دعوتها عنوان نموده گفت: فاصله گرفتن از خانواده و محیط خانوادگی و روی آوردن به زندگیهای مجردی همچنین خوابگاهها و خانه های مجردی از دیگر روازه های ورود به عرصه مواد مخدر می باشد.
سردار نصرتی در ادامه مهمترین اشکال در حوزه مواد مخدر را در مهندسی مبارزه عنوان نموده گفت: تا به حال 8 میلیون نفر در رابطه با مواد مخدر دستگیر شده که برخوردهای جدی از جمله اعدام نیز برای برخی صورت گرفته اما مشکل نه تنها رفع نشده بلکه افزایش اعتیاد هم داشته و اتفاقات هوالناک ناشی از مصرف مواد را نیز شاهد هستیم .
وی تجدید نظر در مدیریت جامعه با توجه به اینکه مدیریت فعلی پاسخگوی نیاز فعلی نمی باشد را تنها راهکار در حوزه مقابله و پیشگیری خوانده گفت: باید مدیریت از حالت پدافندی مقابله خارج شده و به مدیریت آینده نگر و آینده پژوه روی آورده و پیشگیری کنیم.
سردار نصرتی کوتاهی از سوی هر فرد توانمند در راستای آگاهی بخشی به جامعه را گناه خوانده افزود: هنرمندان و زبان هنر می توان بهترین ابزار اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در جامعه باشد.
وی ورود خانواده ها، آموزش و پرورش، دانشگاهها، علما و خیرین و استفاده از ظرفیتهای   NA در حوزه پیشگیری از مواد مخدر را ضرورتی مهم بیان نموده افزود: حمایتهای گروهی از معتادین ترک کرده موثرترین راه برای عدم بازگشت آنها به شمار می رود که در این خصوص می توان با حمایت از کارفرمایان برای ایجاد واحدهای تولیدی کوچک به این قشر کمک کرد.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان افزود: آذربایجان شرقی با محوریت تبریز تبدیل به استانی عاری از معتادین متجاهر شده که این امر در سایه تلاش گروهی حاصل شده است.
وی ظرفیت مرکز ماده 16 تبریز را قدمی بزرگ برای برای کمک به معتادین عنوان نموده افزود: تنها از شهرستان میانه 108 نفر در این مرکز پذیرش شده اند که می توان نمونه کوچک این مرکز در شهرستان را ایجاد کرد.
سردار نصرتی اشتغالزایی برای 2 هزار نفر و ایجاد کارگاه در مرکز ماده 16 برای اشتغال 250 نفری از اعضای مرکز را از توفیقات شورای مبارزه با مواد مخدر عنوان نمود.

You have no rights to post comments