آخرین اخبار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه: پرندگان وحشی آبزی، منشا آنفولانزای فوق حاد پرندگان می باشد

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان میانه گفت: پرندگان وحشی آبزی منشا آنفولانزای فوق حاد پرندگان بوده و بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند ویروس  آنفلونزای پرندگان را با خود جابجا می کنند.
جلال رحیم زاده با بیان اینکه پیشگیری ازآنفلونزای فوق حاد پرندگان در دستورکار جهاد کشاورزی قرار دارد، اظهار کرد :آنفلونزای فوق حاد پرندگان نوعی بیماری ویروسی خطرناک می باشد که علاوه بر پرندگان، سایر حیوانات از جمله خوک، اسب و همچنین انسان را مبتلا می سازد .
وی با اشاره به اینکه مرغ وخروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی، پرندگان وحشی و شتر مرغ از پرندگان حساس به این بیماری می باشند افزود: رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه ای در مرغداری ها ، رعایت نکات بهداشت فردی و  تزریق واکسن آنفلونزا از جمله موارد پیشگیری این بیماری است.
رحیم زاده گفت: این مدیریت درخصوص اطلاع رسانی در مورد آنفلونزای فوق حاد پرندگان با تشکیل کلاسهای آنفلونزا در کلیه مراکز جهاد کشاورزی هشت گانه شهرستان با همکاری اداره دامپزشکی، ارایه اطلاعیه فنی و اطلاع رسانی از طریق کانالها و فضای مجازی، شبکه پهنه بندی در خصوص آنفلونزای فوق حاد پرندگان به کلیه مرغداران صنعتی و روستائیان ، اقدامات لازم را انجام داده است.
وی با تاکید بر اینکه مرغداریهای صنعتی باید نسبت به رعایت موارد بهداشتی و قرنطینه ای اقدام نمایند افزود: روستائیان نیز علاوه بر رعایت موارد فوق باید از خرید طیور توسط افراد دوره گرد جدا" خودداری نمایند .
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان از مرغداریهای صنعتی و روستائیان  خواست تا هرگونه تلفات غیر متعارف را در اسرع وقت  به اداره دامپزشکی و مراکز جهاد کشاورزی شهرستان اعلام نمایند.
 

You have no rights to post comments