آخرین اخبار

رییس اداره محیط زیست میانه از سرشماری گونه های کل، بز و آهو در منطقه حفاظت شده کاغذکنان خبرداد

رییس اداره محیط زیست شهرستان میانه از سرشماری گونه های کل، بز و آهو در منطقه حفاظت شده کاغذکنان به مساحت 51 هزار هکتار در مدت 2 شبانه روز خبرداد ه گفت: این منطقه تنها زیستگاه آهو در شمالغرب کشور می باشد.
 امیر قاسم زاده هدف از سرشماری حیات وحش را دستیابی به آمار دقیق تعداد گونه، ترکیب جمعیتی، بررسی احتمالی در کانونهای جمعیتی و اثر متقابل زیستگاه بر حیات وحش عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه این سرشماری با 10 اکیپ عملیاتی شامل یک کارشناس و دو محیط بان به منظور سرشماری گونه های کل، بز و آهو بعنوان حیات وحش هدف و سایر پستانداران بزرگ جثه از جمله پلنگ، خرس، گرگ، روباه و غیره انجام می شود گفت: روش سرشماری به صورت پیمانی با استفاده از دستگاههای جی پی اس در مسیرهای تثبیت شده می باشد.
قاسم زاده افزود: آمار هر مسیر با آمار مسیرها در سالهای قبل مقایسه شده و علل و عوامل تغییرات جمعیتی در این مسیرها مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.
وی در ادامه گفت: نتایج سرشماری حکایت از رشد 40 درصدی جمعیت حیات وحش این منطقه نسبت به سال گذشته دارد به طوریکه تعداد آهو از 199 به 252 راس و کل و بز از 86 به 153 راس افزایش یافته است.
لازم به ذکر است وسعت منطقه حفاظت شده کاغذکنان 51 هزار هکتار می باشد که  از سال 80  دراین منطقه شکار ممنوع بوده و در سال 90 بعنوان منطقه حفاظت شده کاغذکنان تحت مدیریت قرار گرفته است.
گفتنی است این منطقه حفاظتی دارای تنوع گونه های گیاهی، جانوری و زیستگاههای منحصر به فرد بوده و در حدود 101 گونه گیاهی داشته، همچنین پراکنش بالغ بر 20 گونه پستاندار، 181 گونه پرنده، 26 گونه خزنده، 10 گونه ماهی و 4 گونه دوزیست را در این منطقه شاهد هستیم.
 

You have no rights to post comments